Jak niebieskie światło wpływa na zdrowie i dlaczego wieczorem mówić smartfonowi „dobranoc”?

lip 15, 2020

15 lipca – Dzień Bez Telefonu Komórkowego

Smartfony tak mocno zawładnęły światem, że święto takie jak dziś wydaje się jakimś absurdem, nieprawdaż? Jak przeżyć dzień bez dzwonienia, smsowania, nawigacji, Internetu, Facebooka, muzyki, robienia zdjęć i jeszcze mnóstwa innych wygodnych funkcji i aplikacji, do których przyzwyczaiły nas nasze telefony?

Ciężko sprostać temu wyzwaniu, zwłaszcza będąc w pracy „pod telefonem”. Postanowiliśmy więc podejść do sprawy inaczej i w to nietypowe święto wziąć pod lupę ważny temat, o którym robi się coraz głośniej, a mianowicie: kontrowersyjne światło niebieskie.

Niebieskie światło – czym jest i czy faktycznie jest szkodliwe?

Światło niebieskie jest frakcją światła widzialnego emitowanego przez słońce. To właśnie te długości fal z punktu widzenia fizjologii człowieka i jego zdrowia mają dla nas największe znaczenie, gdyż są odpowiedzialne za nasz rytm okołodobowy.

I gdybyśmy nadal mieszkali w jaskiniach… zapewne co rano czcilibyśmy Boga Światła Niebieskiego i nikt nie miałby żadnych problemów ze snem.

Natomiast dzisiejsza rzeczywistość jest zgoła inna.

Niebieskie światło z ekranów smartfonów, laptopów czy telewizorów serwowane jest naszym oczom praktycznie na każdym kroku i co gorsza: o każdej porze dnia i nocy. A badania pokazują, że aż 40-50% Polaków miewa stałe lub okresowe zaburzenia snu.

Jak światło niebieskie wpływa na sen?

Zacznijmy od melatoniny, nazywanej potocznie „hormonem snu”. To ona normalizuje rytm dobowy, odpowiada za zdrowy i spokojny sen, a tym samym właściwą regenerację dla naszego mózgu i lepsze samopoczucie dnia następnego. Fizjologicznie produkowana jest przez szyszynkę kiedy wokół jest ciemno.

Ekspozycja na niebieskie światło wieczorem i w nocy znacznie zmniejsza produkcję melatoniny, co może powodować poważne problemy ze snem. Polegają one najczęściej na trudnościach z zasypianiem, wybudzaniu się w nocy lub całkowitym rozregulowaniu cyklu dobowego i bezsenności. Co więcej, niski poziom tego hormonu predysponuje do depresji.

Jak najlepiej chronić się przed światłem niebieskim?

Późnym wieczorem unikaj silnego światła z ekranów elektronicznych.
Minimum 1-2 godziny przed snem już wcale nie korzystaj z tych urządzeń, zwłaszcza ze smartfonu i tabletu, gdyż poprzez bliską odległość od twarzy to właśnie one szkodzą nam najbardziej.

A telefon zamień na zwykły budzik albo jeszcze lepiej – na budzik świetlny.
Poczytaj książkę przy jego czerwonym zachodzącym świetle, a przekonasz się jak szybko zegar biologiczny upomni się o Ciebie.

Nowe wpisy: