Zmiana czasu na zimowy przypada w ostatnią niedzielę października, także w tym roku cofamy zegarki w nocy 25.10. Choć dzięki zimowej zmianie czasu śpimy godzinę dłużej, nie jest ona korzystna dla naszego zdrowia. Wręcz przeciwnie.
Jak zimowa zmiana czasu wpływa na organizm?
Po przestawieniu czasu na zimowy wcześniej robi się jasno, ale również wcześniej robi się ciemno. Krótkie, pochmurne dni i coraz ciemniejsze poranki szybko potrafią dać się we znaki.
Jesienią i zimą światło słoneczne jest zbyt słabe by zahamować rano produkcję melatoniny – „hormonu snu”, co skutkuje ciągłym uczuciem niewyspania, zmęczenia i brakiem energii.
Przebywanie przez wiele godzin w pomieszczeniach zamkniętych wiąże się również z niedostateczną ilością światła w ciągu dnia, przez co czujemy się jeszcze bardziej ospali, mamy kłopoty z koncentracją, śpimy więcej niż zwykle i mamy większy apetyt (zwłaszcza na słodycze).
U ok. 10% osób doświadczających objawów braku światła rozwija się depresja sezonowa.
Czas zimowy – jak sobie radzić z brakiem światła?
Najskuteczniejszą metodą walki z jesienną chandrą i depresją zimową jest terapia światłem.
Lampy antydepresyjne, które emitują min. 2500-10000 luksów, już w ciągu paru dni synchronizują nasz wewnętrzny zegar biologiczny, poprawiają nastrój, jakość snu i dodają energii. Światło o odpowiednio wysokim natężeniu wpływa bowiem na produkcję homonów i neuroprzekażników odpowiedzialnych za nasz nastrój, poziom energii i rytm dobowy (serotoniny, melatoniny, kortyzolu).
W regulacji rytmu dobowego niezwykle pomocne jest również budzenie światłem.
Symulator świtu taki jak Bodyclock Shine to nie tylko niezastąpiony gadżet w czasie zimowym, który w naturalny i przyjemny sposób obudzi Twój organizm ze snu, ale również jedyny na rynku medyczny budzik świetlny o potwierdzonej skuteczności w zapobieganiu i leczeniu depresji sezonowej.