Jak mądrze wybrać lampę antydepresyjną?

sty 22, 2020

Wybór lampy antydepresyjnej wbrew pozorom wcale nie jest prosty. To, że dana lampa emituje światło o natężeniu 10 000 luksów to zdecydowanie za mało, żeby podjąć właściwą decyzję.

Przed zakupem należy rozważyć klika ważnych kwestii:

Dystans terapeutyczny

Na wstępnie warto zastanowić się gdzie i w jakiej odległości chcielibyśmy korzystać z lampy antydepresyjnej.

Odległość źródła światła od naszych oczu to tzw. dystans terapeutyczny.
W przypadku lamp posiadających certyfikaty medyczne zazwyczaj wynosi on około 40-75 cm. Im bliżej nas znajduje się lampa tym wyższe natężenie światła i tym samym krótszy czas naświetlań.

Jeśli chcesz naświetlać się podczas pracy przy stole czy biurku w zasadzie nie musisz specjalnie marwić się parametrami lampy – wtedy fototerapia może po prostu spokojnie trwać dłużej.

Ilość czasu na fototerapię

Dzienna sesja fototerapii powinna trwać w granicach 30-60 minut w zależności od mocy lampy i jej dystansu terapeutycznego.

Jeśli jesteś osobą zabieganą wybierz urządzenie, które maksymalnie skróci czas fototerapii.

Najkrótsze sesje oferują okulary do światłoterapii Luminette 3, które wystarczy używać 20 minut dziennie by osiągnąć równie dużą skuteczność co przy najmocniejszych lampach do fototerapii.

Do najmocniejszych lamp z komfortowym dystansem terapeutycznym należą:

  • Supernova – 10 000 lx w odległości 85 cm
  • Mesa Mega – 10 000 lx w odległości 70 cm
  • Lucia – 10 000 lx w odległości 50 cm
  • Fotovita FV-L – 10 000 lx w odległości 50 cm
  • Origo – 10 000 lx w odległości 33 cm

W przypadku tych lamp generalnie zaleca się pół godzinne sesje, ale niektórym osobom wystarczy już 10-15 minut by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na światło.

Wskazanie do fototerapii

Cel w jakim chcemy korzystać z fototerapii też jest bardzo ważny, gdyż determinuje po części porę naświetlań.

U większości osób sesje poranne (niedługo po przebudzeniu) przynoszą najlepsze efekty. Warto zatem zastanowić się ile czasu rano możesz poświęcić na światłoterapię – jeśli mało zastanów się nad okularami lub mocniejszą lampą antydepresyjną.

Wracając do pory stosowania fototerapii w większości przypadków raczej nie zaleca się naświetlać po godzinie 18-20, gdyż może to wywoływać pobudzenie i trudności z zasypianiem.

Wyjątek stanowią takie przypadłości jak:

  • przyspieszona pora zasypiania
  • zaburzenia snu związane z pracą w nocy / zmianową
  • tzw. jet lag – zespół nagłej zmiany strefy czasowej związany z dalekimi lotami

Przy powyższych problemach ze snem pora stosowania często przypada w godzinach wieczornych, natomiast w przypadku tzw. jet lag pory fototerapii są bardzo różne w zależności od czasu lotu i miejsca podróży.

Oczywiście przy depresji fototerapia w godzinach popołudniowych również przyniesie pozytywne efekty.
Można także spokojnie podzielić czas naświetlań na sesje poranne i wczesnowieczorne.

Przy bezsenności oraz zaburzeniach snu związanych z opóźnioną porą zasypiania i problemach z porannym wstawaniem zdecydowanie najlepsze są seanse pzeprowadzane rano zaraz po przebudzeniu, gdyż jasne światło hamuje produkcję i wydzielanie melatoniny, zwanej potocznie „hormonem snu”.

Światło o wysokim natężeniu reguluje nasz wewnętrzny zegar biologiczny i cykl dobowy – rano ławiej się wstaje, w ciągu dnia mamy lepsze samopoczucie i więcej energii, a wieczorem i w nocy organizm sam zaczyna produkować „hormon snu” we właściwych ilościach w odpowiednich porach. Dzięki melatoninie udaje nam się szybciej zasnąć i generalnie śpi się lepiej – nie wybudzamy się w ciągu nocy i sen jest głębszy.

Regulacja natężenia światła

Regulacja jasności to bardzo przydatna funkcja. Dzięki temu poza sesjami fototerapii możesz używać lampy antydepresyjnej jako normalnego źródła światła czyli jako normalnej lampy pokojowej, sufitowej czy biurowej.

Lampy nie posiadające regulacji natężenia raczej są używane tylko ze względów medycznych do około 1-2 godzin dziennie. Dłuższe naświetlania generalnie nie szkodzą, ale po kilku godzinach mogą powodować dyskomfort i przemęczenie oczu (szczególnie jeśli wybierzesz mocną lampę i będziesz jej używać w niedużej odległości).

Większość lamp w naszym sklepie posiada regulację natężenia oświetlenia.
Wyjątek stanowią lampy Fotovita, Rondo i Valovoima mini.

Design

Nie oszukujmy się – wygląd również się liczy.

Jeśli zależy Ci na na miłym dla oka designie weź pod uwagę skandynawskie lampy Innolux, które poza właściwościami prozdrowotnymi jednocześnie ozdobią Twoje wnętrze.

W przypadku lamp biurkowych / stołowych te funkcje spełnią np. lampa Rondo, Origo, Valovoima biurkowa, Aurora czy Tubo. Wśród wyjątkowo praktycznych lamp pokojowych warto wspomnieć o Valovoimie podłogowej i lampach wiszących Candeo / Candeo Air.

Wielkość lampy

Jeśli planujesz korzystać z lampy tylko przez jesień i zimę zastanów się czy masz wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie jej poza sezonem i wybierz lampę spełniającą Twoje oczekiwania również pod względem rozmiaru.

Bezkonkurecyjnie najmniejsze są okulary Luminette. Dzięki wygodnemu i usztywnianemu etui możemy je łatwo i bezpiecznie przechowywać, a podczas wyjazdu bez problemu zabrać ze sobą.

Więcej na temat fototerapii znajdziesz na: https://llux.pl/fototerapia/

W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu!

Nowe wpisy: