Fototerapia w chorobie dwubiegunowej (CHAD). Czy światło można przedawkować?

mar 30, 2020

30.03. przypada Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Ta data jest nieprzypadkowa – 30 marca to data urodzin Vincenta van Gogha. Artysty o wielu twarzach, którego twórczy szał i niepohamowana pasja do malarstwa łączyły się nierozerwalnie z przeszywającym smutkiem, bólem istnienia i samotnością.

Huśtawka nastrojów – między niebem a piekłem

Huśtawka nastrojów w chorobie dwubiegunowej

W medycynie mówi się o epizodach depresji i manii lub jej łagodniejszej wersji – hipomanii. Z uwagi na swoją dwoistość zaburzenia dwubiegunowe są trudne do zdiagnozowania, gdyż pacjenci z reguły zgłaszają się do lekarza „jedynie” z objawami ciężkiej depresji. Dlatego też choroba ta często mylona jest z nawracającą depresją.

Skala problemu

Niektóre źródła podają, że na chorobę afektywną dwubiegunową może chorować nawet 3-5% społeczeństwa. Według WHO zdiagnozowanych jest ok. 60 mln ludzi, w Polsce – ok. 350 tys. CHAD to stosunkowo częsta, a przy tym bardzo niebezpieczna choroba – nieleczona często prowadzi do śmieci. Aż 50% osób z CHAD miewa myśli samobójcze.

Choroba dwubiegunowa często prowadzi do śmierci

Z CHAD da się żyć!

Dwie twarze depresji

Mimo, iż choroba dwubiegunowa jest nieuleczalna, obecnie leczenie farmakologiczne i psychoterapia są bardzo pomocne – stabilizują nastrój, łagodzą objawy, starają się przeciwdziałać nawrotom. Wiele osób miewa wieloletnie remisje, normalnie żyje i funkcjonuje, spełnia się zawodowo. Aczkolwiek nie wszyscy.

Z mroku pozwala wyjść światło

Fototerapia w depresji w CHAD

Ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie Pittsburskim pokazują, że światłoterapia (rekomendowana metoda leczenia depresji sezonowej) jest skuteczna również w przypadku depresji w CHAD. Stan osób, które zostały poddane 6 tygodniowej fototerapii znacząco się poprawił, a 68,2% z nich osiągnęło pełną remisję.

Czy nawet światło można przedawkować?

W przypadku choroby dwubiegunowej zawsze należy mieć się na baczności – fototerapia, podobnie jak leki antydepresyjne, może prowadzić do hipomanii. Okazuje się, że kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ma odpowiednia pora naświetlań.

Światłoterapia w południe, nie rano

Światłoterapia - w jakich godzinach?

Podczas badań w Pittsburgu w latach 2010-2014 u żadnego z pacjentów naświetlanych w godzinach 12-14:30 nie doszło do zmiany fazy. Natomiast w innym badaniu, gdzie fototerapia była przeprowadzana rano, ponad połowa osób doświadczyła znaczącego podwyższenia nastroju, zwiększenia poziomu energii i libido, mniejszej potrzeby snu.

Fototerapia – w szpitalu czy w domu?

Fototerapia jest najsuteczniejsza w godzinach porannych

Na fototerapię do szpitala kieruje lekarz psychiatra. Polega ona na serii min. 2 tyg. codziennych naświetlań przy użyciu specjalnych lamp antydepresyjnych. Światłoterapię z łatwością można stosować również w domu, jednak w przypadku CHAD należy skonsultować ją ze swoim lekarzem.

Przeciwwskazania do fototerapii

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do fototerapii są epizody (hipo)manii. Z kolei przy zaobserwowaniu pierwszych objawów hipomanii w trakcie światłoterapii należy zaprzestać dalszych naświetlań i natychmiast skonsultować się ze swoim lekarzem.

W przypadku stosowania leków wywołujących nadwrażliwość na światło zaleca się zachować ostrożność, gdyż teoretycznie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wysypki alergicznej. Należą do nich m.in. sole litu, lamotrygina, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, tetracykliny.

Przeciwwskazania do fototerapii

Nowe wpisy: